2018 Yılı İçin Web Tasarım Trendleri - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
2018 Yılı İçin Web Tasarım Trendleri

2018 Yılı İçin Web Tasarım Trendleri

Önümüzdeki 12 ay içinde web'in nasıl gelişeceğini önceden tahmin etme ve öngörme zamanı. Farkında olunması gereken eğilimler ve yeteneklerinizi 2018'de web tasarım ve geliştirme eğrisinden önde tutmak için nasıl uyarlamalısınız?

2017 tasarım bir standart haline geldi ve kısmen Google'ın Malzeme Tasarımı görsel dili sayesinde sinemagraflar, fotoğraflara ince hareket katmak için yükselişini sürdürdü. Tasarım sonunda zorunlu hale geldi ve çevrimdışı çalışabilen ilerici web uygulamaları bir sonraki büyük hedef haline geldi.

 

Konuşma arayüzü

 

Chatbot'lar ve konuşma arayüzü gerçekten 2017'de başladı.

Clearleft'in kurucularından ve CEO'su Andy Budd , chatbot'ların, sesli arayüzlerin ve akıllı asistanların yükselişinin devam etmesine rağmen sonsuza dek sürmeyeceğini düşünüyor.

 


Clearleft CEO'su Budd; "Şu an bu teknolojilerin tümü, şişirilmiş beklentilerin zirvesi yönünde yarışıyor ve bu yılın ortalarında pek çok  insanın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını buluyor" diye açıklıyor.

 

Fantasy'deki UX Başkanı ve Ürün Stratejisi Peter Smart , arayüzlerin daha kurumsal hale geleceklerini düşünüyor.  

" Zo ve Xiaoice'un da bulunduğu akıllı konuşma botları mesajlaşma uygulamalarının sınırlarını terk etmeye ve web deneyimlerine nüfuz etmeye başlayacak" diye açıklıyor. "Onları e-ticaret deneyimlerinde akıllı asistanlar olarak görmeyi bekleyin. Yakın gelecekte Microsoft Clippy'nin kullanışlılığına sahip olmakla birlikte, empatik ağ dönemi yaklaşmaya devam ediyor. "

 

Yer ve bağlamda farkındalık

 

ZURB Vakfı'nın mühendislik sorumlusu Kevin Ball , "Mobil cihazları birbirinden ayıran şeylerden biri kullanıcılarla seyahat etme yolları ve çevrelerindeki yeri ve bağlamı anlama yeteneğidir" diyor .

"Bu yetenekler web sitelerine giderek daha fazla maruz kalmaktadır ve web sitelerinin çevrelerindeki ortamlara karşı daha duyarlı hale getirilmesinde büyük bir inovasyon alanının olacağına inanıyoruz. Bir web sitesinin yüklenmesini hayal edin ve bir web tarayıcısı veya uygulamayı aramaya gerek kalmadan yakınınızdaki tüm internet özellikli cihazlar için incelemeler ve fiyat karşılaştırmaları yapın. Veya Media Streams API'si (kameranızdan video akışı sağlayan video), Geo Location API'sı ve Mozilla'nın WebVR kütüphanesi A-frame'in bir kombinasyonunu kullanan bir web sitesi hayal edin, size bir uygulama yüklemeden bir kez daha gerçekçi bir versiyon sunmak için" diyor.

 

Mikro etkileşimler

 

Kevin Ball, 2017'de mikro etkileşimlerin giderek mobil uygulamalara gireceğini ve daha çok cihaza özel olacağını düşünüyor.

 

"Mobil ilk tasarım düzen üzerinde yoğunlaştı" diye açıklıyor. Tablolar için ayrılmış olan karmaşık etkileşimler ve animasyonlar ile, sütunları istiflemek ve katmanları ekranın gayrimenkulleri büyüdükçe daha az önemli öğelerde katmak gibi şeyler. Mobil trafik meteorik yükselişini ve mobil web araçlarının olgunlaşmasını sağladığı için, mobil odaklı etkileşimler için farklı cihazların yerli paradigmalarından faydalanmak için bir ton fırsat var" dedi.

 

 


Uyumlu deneyimler

 

Kyle Fielder, 2016 yılının birlikte yaşanmış deneyimler hakkında düşünmeye başlayacağımız yıl olacağını düşünüyor.

"Telefonumdan saatime, masaüstüne, tablete ve VR'ye. Bu yıl, insanların hangi cihazları nasıl, nerede ve ne cihazda kullanacağına ilişkin yinelemeye devam edeceğiz "dedi.

 

Dijital deneyimin başladığı yerden bağımsız olarak tutarlı bir kullanıcı deneyiminin nasıl oluşturulacağını öğrenmek için, Cameron Moll'un Generate New York 2016'daki birleştirilmiş UX'deki açılış notuna göz atın.

JavaScript

"JavaScript, bu birkaç yıldır bir trend halini aldı ancak 2017 çok değişime uğradı ve bence 2018, insanlara hız kazandıracak kişilerle dolacak" diyor. Tasarımcı ve geliştirici Wes Bos . Bos , ES6.io ,  ReactForBeginners.com ve ücretsiz bir vanilla JavaScript 30 günlük zorluk da dahil olmak üzere çeşitli mükemmel JavaScript eğitim kursları oluşturdu.

 

 

"ES6'nın yaygınlaşmaya başladığını gördük. Vanilla JS yavaş yavaş jQuery üzerinde bir dayanak alıyor. React.js, Vue ve Açısallar daha yaygın olmaya başlamışlar. JavaScript'i üzerinde durmak ve gerçekten iyi olabilmek ve JavaScript çerçevesinde veya kütüphanede her ne olursa olsun, öğrenmekten kendinizi emin hissedeceksiniz " dedi.

 

Kyle Fiedler kabul ediyor ve eklediğini, insanların Reakt ve Reakt Anadili'nden bahsederken gittiğini her yerde ekliyor.

"Bu enerjiyi ve popülerliği koruyup koruyamayacaklarını görmek gerçekten heyecanlıyım. Bu, birbirine bağlı deneyimlerin yaratılması için tasarıma daha fazla önem veren çok çeşitli cihazlar ve platformlar oluşturmak için daha hızlı olabileceği anlamına geliyor." dedi.