Dergi Kapağı Oluşturmak için İpuçları - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Dergi Kapağı Oluşturmak için İpuçları

Dergi Kapağı Oluşturmak için İpuçları

Başarılı bir dergi kapağı tasarlamak zor bir iştir. En dikkatli incelemeye tabi tutulduğu unsurdan bahsetmiyorum, en çok zaman ayırdığı şey, herhangi bir derginin parçasıdır. Başlığınızın hangi sektöre oturduğuna göre tasarımı kapsayan çok farklı yaklaşımlar vardır. Bu ipuçlarının hatırlanması için, başlıca, kapağın daha fazla çalışması gereken tüketici başlıklarına odaklanacağız.

 

 

Güçlü odak noktası

 

Kapak modelleri kullanırken göz teması önemlidir ve izleyiciyle anında etkileşim kurmanın kolay bir yolunu sağlar. Mümkün olan yüzler ve göz teması, kapağın üst üçte birinde olmalıdır.

 

Renk kullanımı

 

Kapaklardaki rengin kullanımı son derece önemlidir ve tasarımın herhangi bir alanında olduğu gibi, seçtiğiniz renk şeması da kapağın tonunu ve genel hissini etkileyecektir.

 

Tutarlı ama asla sıkıcı olmayın

 

Herhangi bir dizili tasarım biçimi gibi, dergi kapakları, konudan başlayarak genel yaklaşımı açısından tanınabilir olmalı; böylece, önceki sayı ile karıştırılmamalı veya daha da kötüsü, fark edilmeyecek kadar sık ​​kullanılmamalı, sıkıcı olarak görülmemelidir. Bu, masthead'in logonun konumu ve rengi, birleştirilmiş ve tutarlı bir renk şeması ve tipografik yaklaşım gibi statik unsurlar yoluyla veya yayınlanarak yayınlanmaya yönelik tutarlı bir fotoğraf stili ile kolayca elde edilebilir.

 

Tipografik hiyerarşi ve raf yerleşimi

 

Kapak tasarımı içerisindeki tipografik hiyerarşinin son derece önemli olduğu ancak kapağın üzerine yerleştirilmesi de sürpriz olmayacak. Çoğunlukla görsel açıdan en cazip görüntü kombinasyonu, ana başlık ve ikincil kapak isabetlerini oluşturma vakası değil, bunların gazete bayisinde nasıl görüleceği ve gözün ilk nereden dikkat çekileceği konusu da önemlidir.