Görsel Tasarım Temelleri - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Görsel Tasarım Temelleri

Görsel Tasarım Temelleri

Görsel tasarım, bir görüntünün, renklerin, yazı tiplerinin ve diğer öğelerin stratejik olarak uygulanmasıyla bir sitenin estetik ve ilgili materyallerine odaklanır. Başarılı bir görsel tasarım sayfanın veya işin içeriğinden uzaklaşmaz. Bunun yerine, kullanıcıların ilgisini çekerek ve markaya güven ve ilgi kazanmaya yardımcı olarak geliştirir.

 

Görsel Tasarımın Temel Elemanları

 

Görsel tasarımlar oluşturmak için bir araya gelen temel unsurlar şunlardır:

  • ·         Çizgiler iki noktayı birbirine bağlar ve şekilleri tanımlamak, bölünmeler oluşturmak ve dokular oluşturmak için kullanılabilir. Bütün çizgiler düz, uzunluğu, genişliği ve yönü vardır.
  • ·         Şekiller kendi kendine yeten alanlardır. Alanı tanımlamak için, grafik sanatçısı satırlar, değer, renk farklılıkları kullanır. Her cisim şekillerden oluşur.
  • ·         Renk paleti seçenekleri ve kombinasyonları, öğeleri ayırt etmek, derinlik yaratmak, vurgu yapmak bilgi organize etmek için kullanılır. Renk teorisi, çeşitli seçeneklerin psikolojik olarak kullanıcıları nasıl etkilediğini inceler.
  • ·         Doku bir yüzeyin nasıl hissettiğini veya hissettiğini algılamak için kullanılır. Bir elemanı tekrar ederek bir doku oluşturulur ve bir desen oluşur. Bir dokunun nasıl uygulandığına bağlı olarak, dikkat çekmek veya caydırmak için stratejik olarak kullanılabilir.
  • ·         Tipografi , hangi fontların seçildiğini, boyutlarını, hizalamalarını, renklerini ve aralıklarını belirtir.
  • ·         Form , üç boyutlu nesneler için geçerlidir ve hacimleri ve kütlelerini tanımlar. Form, iki veya daha fazla şekli birleştirerek oluşturulabilir ve farklı tonlar, dokular ve renklerle daha da geliştirilebilir.