Kullanıcı Dönüşümleri Arttıracak Psikolojik Kavram - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Kullanıcı Dönüşümleri Arttıracak Psikolojik Kavram

Kullanıcı Dönüşümleri Arttıracak Psikolojik Kavram

Dönüşüm açısından gerçekten fark yaratan web sayfaları oluşturmak için, web tasarımcıların kullanıcıları harekete geçmeye nasıl motive edebileceklerini anlamalıdır. Kullanıcıların istenen sonuca gelmesine yardımcı olmak için, ince ve çoğu zaman görünmeyen özellikler büyük rol oynayabilir. İşte psikolojinin geldiği yer.  Psikoloji, biz bile bilmeden herkesi etkiliyor ve bu web sayfalarının etkisi olmak için bir saniyeden az süren tasarımcılar için inanılmaz derecede önemlidir. Dönüşüm sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için her tasarımcının bilmeye ihtiyacı psikolojik kavramlar vardır.

 

Altın Oranı

 

Güzel web site tasarımı oluşturmak için, yalnızca renk teorisinden ve çekici fotoğrafçılığa dayanan ilkelere güvenmeniz gerekir. Bu unsurları atlamak istemezken, başlamadan önce web sayfanızın tasarımını bozan veya bozabilen daha da önemli bir konsept var. Buna Altın Oran deniyor .

 

Altın Oran'ı web tasarımında temel bir adım olarak kullanmak, resim, mimari ve müzik de dahil olmak üzere güzel sanat nesneleri oluşturmak için sıklıkla kullanılan gerçeğine dayanır. Sanat ve tasarımda bin yıl boyunca (hatta Mısır halkı bile piramitleri oluştururken kullanmış olabilir), "İlahi Oran" ve "İlahi Oran" olarak da adlandırılmaktadır. Deniz kabuklarında, kasırgalarda ve hatta galaksilerin spiralinde bulunan Fibonacci Dizisi ile ilgilidir.

 

 

Bu kavramı web sayfası tasarımınıza eklemeniz gerekiyor çünkü insan gözü için inanılmaz çekicidir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, sayfa yükleme hızı, sayfa ziyaretçilerini zıplamayı engellemek için önemlidir ve Altın Oran buna yardımcı olur. Akademisyenler , Altın Oran'ı çekici bulduğumuza inanıyoruz, çünkü Altın Oranı kullanarak şekillendirildiğinde görüntüleri daha hızlı taramaya uyarladık.

 

Renk psikolojisi

 

Web tasarımınızda kullanmayı seçtiğiniz renkler, ziyaretçilerinizin sitenize ve markanıza nasıl tepki verdiklerini etkiler. Yalnız renkler ya insanların senden almalarına ya da başka yerlere gitmelerine neden olabilir. Renk, böylesine büyük bir etkiye sahiptir. Bir çalışmada, insanların tek başına bir renk esas alınarak satın alma kararı aldığı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca satın alma kararlarının yalnızca 90 saniye içinde çoğunluğun tarafından alındığını da ortaya koydu.  Renklerin adları bile satışları etkilemektedir. Kozmetik endüstrisinde, ürünlerin adlarını seçmeye çok fazla çaba sarf edilir, çünkü bu ürünlerin başarılarını ne kadar etkileyebileceğini bilirler.