UX Tasarım Nedir? - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
UX Tasarım Nedir?

UX Tasarım Nedir?

Mesajınızı doğru potansiyel müşterilere ulaştırmak bir meydan okumadır. Birincisi, web sitenizin Google'da sıralaması gerekir, o zaman kullanıcıya URL'nizi tıklamaya ikna etmelisiniz. Çoğu web sitesi pazarlamacısı, bu iki engel üzerine odaklanır ve üçüncü engeli unutur. Sitenize potansiyel bir müşteri çekmiş olsanız bile, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamazsanız.  

 


UX Tasarım Nedir?

 

Çok basit bir ifadeyle, UX Design 'kullanıcı deneyimi' dir. Norman Nielsen Group'un Don Norman , UX Tasarım'ı "Ürününüzle olan deneyiminize dokunan herşey" olarak tanımlıyor ve ürüne yakın bile olmayabilir.UX Tasarım Süreci, müşterilerinizin tam ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmaktadır. Müşterinize istediklerini söylemekten öteye gitmez, bunun yerine sitenizin işlevselliğini, pazarlamasını ve düzenini kesintisiz bir deneyim sağlamak için bütünleştirir.

 

UX Tasarım Süreci Nasıl Çalışır?

 

İşletmenin ilk öğesi, sitenize gelen kullanıcıları belirlemektir. Ardından, bu bilgileri alıp müşteri profillerinizi tanımlarız.

 

Birincil ve İkincil Müşterilerinizi belirleyin

 

Müşteri profili, sitenizi ziyaret etmeyi umduğunuz her bir gerçek hakkında ayrıntılı bir listesidir. Bu ziyaretçiler muhtemelen hem iç hem de dış kullanıcıları içerecektir. Bazı şirketlerin birkaç farklı bölümü vardır.

Örneğin; Bir hayır kurumunun web sitesi, bağışçılara, etkinliğe katılanlara ve gönüllülere hizmet etmelidir. Her bir grup, UX üzerinde odaklanan bir web planlayıcısının tasarım süreci boyunca izin vermesi gereken farklı bir ihtiyaç grubuna sahiptir.

İyi bir UX Tasarım Süreci olmadan siteniz iyi akmayacak veya kullanıcıların istediği bilgileri sağlayacaktır.  


Müşterilerinizin Ne İsteyeceğini Öğrenin

 

Bir müşteri profili için veri toplamak çaba gerektirir, ancak müşterilerin davranışlarını "sorunlarıyla birlikte" bildikten sonra ihtiyaç ve arzularına tam olarak uyan bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Müşteri Profilleri Yaratma Faydaları:

 

  • ·         Müşterinizin ihtiyaçlarına daha duyarlı olmak için bunları kullanın.
  • ·         Daha fazla hedefli pazarlama çabaları ile yatırım getirinizi (YG) artırın.
  • ·         Müşterilerinizle daha derin bir bağlantı oluşturun, böylece müşteri sadakati artar.
  •  

Bir Müşteri Profiline Neleri Girmelisiniz?

 

Bir kullanıcı profilinin gerçek bileşenleri her şirkete özeldir. Belirli bir kural yok, ancak müşteri profilinize dahil edilebilecek olası konuların listesi:

 

  • ·         Demografik
  • ·         Coğrafi konum
  • ·         Yaşam Tarzı / İş-Tarzı Açıklaması
  • ·         Psikolojik faktörler
  • ·         Satınalma Kalıpları

 

UX Tasarım Süreci, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetleri değerlendirir ve müşteri profilinizin veri içeriğini buna göre ayarlar. Web tasarımcınızın web sitenizi düzenlemeye başlamadan önce araştırma yapabilecekleri bazı özel sorular;

 

Kullanıcılarınız zamanlarını nasıl harcıyor?

Yaşamlarında ve işletmelerinde karşılaştıkları konular nelerdir?

Kimlerle birlikte çalışıyorlar?

Başka hangi ürün veya hizmetler alıyorlar?

Film, televizyon veya video akışı izliyorlar mı?

Sizinle aynı ortamda başka hangi tür ürünler veya hizmetler kullanıyor olabilirler?

 


UX Tasarım Süreci, Alıcının Yolculuğunu Tanımlar

 

Kullanıcılarınızı tanımladıktan sonra UX Tasarım Süreci, karar verme süreçlerine odaklanır. Bu adımlar, bir müşterinin şirketinizle olan ilk temasından istenilen sonuçta geçtiği sürece aittir. Bu alıcı seyahati, kayıt, satın alma veya telefonla sonuçlanabilir.

 

UX Tasarım Süreci, İş Dünyası ve Kullanıcı İhtiyaç Duyulan Yerleri Belirlemez

 

Hem kullanıcıların ihtiyaçlarını hem de şirketlerin kârlılığı için düşünmelisiniz. Örneğin, çok fazla trafik çeken güzel ve bilgilendirici bir web siteniz olabilir. UX Tasarım Süreci, dönüşümün nihai hedefinden ödün vermeksizin müşterinizin ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolunu tanımlar.

 

Görsel Temyiz Web Tasarımında Önemli Bir Rol Oynuyor

 

İyi görünümlü bir web sitesi oluşturmak açık bir hedef olmalıdır. Sonuçta, çoğu insan web tasarım süreci olarak düşünür. Bununla birlikte, karmaşık, çirkin veya gezinmek zor olan çok sayıda web sitesi var. UX Tasarım Süreci , dönüşümün nihai hedefinden ödün vermeksizin müşterinin ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolunu tanımlar . Kullanıcı deneyimi, ziyaretçinin istediği yere ulaşmasıyla ilgilidir. Bu nihai hedefi tanımlamadıysanız, o zaman kullanıcıyı kaybedebilirsiniz. Web tasarımınızdaki her öğenin bu dönüşüm üzerinde yoğunlaşması gerekir. Birkaç mikro adım geçebilir, ancak nihai bir hedef ve net bir harekete geçirici mesaj olmalıdır.