Web Siteniz için En İyi 404 Hata Sayfası Hazırlama - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Web Siteniz için En İyi 404 Hata Sayfası Hazırlama

Web Siteniz için En İyi 404 Hata Sayfası Hazırlama

Masum bir kullanıcı hatası veya bir web sitesinde kırılmış bağlantılar yüzünden, müşterinin mağazalarına gelen ziyaretçilerin ara sıra 404 hata sayfasına yönlendikleri kaçınılmazdır. 404 sayfasını görmek beklenen bir işlem olmayabilir.

Web sitesi geliştiricileri, müşteriler için özel temalar oluştururken buna dikkat etmeli ve kullanıcı dostu, uygun ve iyi tasarlanmış 404 hata sayfaları dahil olmak üzere, müşteri çabalarını azaltmak önemlidir. Geliştirici harekete geçirici mesajlar, arama kutuları yaratıcı ve eğlenceli görüntülerle gezinme gibi işlevsel özellikler birleştiren geliştiriciler, kişiselleştirilmiş açılış sayfaları hazırlayabilir ve olabilecek olumsuz bir etkinliği olumlu olanlara dönüştürebilir. Bu yazıda ilham veren 404 sayfadan bazı örnekler göstermektedir.

 

404 sayfa için en iyi uygulamalar

 

İyi bir 404 sayfası, bir hata olduğunu, daha uygun bir sayfaya net bir navigasyon sağlanmasını ve müşterinizin markasıyla tutarlı olduğunu belirtmelidir. Yararlı linklerle yüklenmiş iyi tasarlanmış bir sayfa hemen çıkma oranını düşüreceğinden SEO etkileri de olabilir ve ilgi çekici veya komik içerik bu sayfada harcanan zamanı artırabilir.

 

Google Destek bile 404 sayfayla çalışmak için bazı çok aydınlatıcı tavsiyeler içeriyor.

"Sunucunuza erişiminiz varsa, özel bir 404 sayfası oluşturmanızı öneririz. İyi bir özel 404 sayfası, insanlara aradıkları bilgileri bulmalarının yanı sıra diğer yararlı içerik sunma ve sitenizi daha fazla keşfetmeye teşvik etme konusunda yardımcı olacaktır. "

 

Markalı bir özel 404 şablonuyla bile olsa, bir siteyi yanlış yönlendirilmiş olma olasılığını en aza indirgemek için, bir siteyi kırılmış bağlantılar için kontrol etmek önemlidir. W3'ün Bağlantı Denetleyicisi veya uygulama Transportr gibi basit bir araç geliştiricilerin müşterilerinin mağazalarında bulunan herhangi bir 404 olayını hızlı bir şekilde tanımlamasına ve düzeltmesine izin verebilir.

 

Genel 404 sayfalık hareketi standart uygulama haline gelmiştir ve bu müşterilere markalarını mümkün olan en iyi şekilde sunmalarını sağlarken müşterileri ana siteye geri döndürür. Müşterileriniz için benzersiz sayfalar geliştirmenize ilham verebilen, özellikle iyi tasarlanmış 404 hata sayfalarının bazı örnekleri.

 

Github

 

En iyi 404 sayfa github Mizah ve pop kültürü referansları kullanarak Github, bu hata sayfasında iniş yaparken herhangi bir beceriksizliği ortadan kaldıran komik bir mesaj veriyor. Gezinme seçenekleri, herhangi bir karışıklığı önlemek için, bir arama çubuğu ve destek bağlantıları ile bir durum sayfasıyla basittir.

 

Ancak coup de grace, görüntüyü bir kullanıcının imleciyle eğlenceli bir şekilde tepki oluşturan ince paralaks efektidir. Kolayca gözden kaçan bu animasyon,  geliştirici topluluğuna hayran olacağını bildiklerinden, GitHub tasarımcılarının izleyicileriyle çok yakından ilgilendiğini gösteriyor.
 


 

Codecademy
 

Programlama okulu Codecademy, HTTP hataları hakkında daha fazla bilgi edinmek için akıllı bir bağlantıyla 404 sayfaya eğitimsel bir yaklaşım getiriyor. Kapsamlı bir altbilgi ayrıca, site içeriğine ve ders kaynaklarına kolay bir yol sağlar.

 


 

Dropbox
 

Dropbox'ın ikonel illüstrasyon stili, dikkatle seçilen imajın marka bilinirliğini artırmada önemli bir rol oynadığı bu basit hata sayfasının merkezidir. Profesyonel bir ton, taslağa övgüde bulunur ve az sayıda bağlantı, kullanıcıya güvenlikle gitmek için seçenekler sunar.