Başarılı Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Adımları - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Başarılı Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Adımları

Başarılı Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Adımları

Sosyal medya sürekli olarak gelişmektedir ve bir sonraki adımını tahmin etmek zor olabilir.  Önümüzdeki yıllarda neyin popüler olacağını bilemeyiz, bununla birlikte kullanıcı davranışına ve endüstri trendlerine dayalı bazı en iyi uygulamalar ve mantıklı öngörülerle kendimizi başarıya götürebiliriz.

Sağlam bir sosyal medya stratejisine sahip olmak, değişen sosyal peyzaj yoluyla iş hedeflerine doğru yön vermenize yardımcı olacaktır. 2017'de başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için bu beş adımı kontrol edin.

 

 

1. Son Hedeflerinizi Açıkça tanımlayın

 

Başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için ilk adım, nihai amacınızın ne olduğunu anlamaktır. Gerçekçi olmak ve zorlu, ancak ulaşılabilir hedefler koymak önemlidir.

Aşağıda, sosyal medya stratejiniz için düşünmek isteyebileceğiniz bazı hedef örnekleri verilmiştir:

Web sitenize gelen trafiği, yıldan yıla% 50 arttırın

Yılda% 60 daha fazla angajman sürme

Yılda% 30 daha fazla dönüşüm etkilemek

Sosyal medyadaki geliri yıldan yıla% 20 arttırın.

Yukarıdaki hedefler tamamen rasgele olup, 2017'de sosyal medya pazarlamasıyla başarmak isteyebileceğiniz şeyleri düşünmenizi sağlamıştır.

Kesin hedefler düşünüldüğünde, yaptığınız her şeyi onlara ulaştırmak için hizalayabilirsiniz.

 

2. Hedef Kitlenizi Tespit Edin

 

Hedeflerinizi açıkça tanımladınız, şimdi bu hedefleri gerçekleştirmek için kimin etkinleştirmeye çalıştığınızı düşünmeye başlamanın zamanı geldi.

Hedef kitlenizi tanımlamak için birkaç farklı yol vardır. Birincisi, mevcut müşteri tabanına göz atıp ihtiyaçlara, harcamalara ve bu mevcut müşteri tabanını korumak veya farklı bir kitleyi hedeflemek isteyip istemediğinize dayalı demografik kişilikler oluşturmaya çalışmanızı tavsiye ederim.

 

3. Çeşitli İçerik Stratejisi Oluşturun

 

Bana, 1901'de var olan insanlardan daha fazla günlük aktif kullanıcıların olduğunu söylersem bana inanır mısınız? Yaratılan içerik miktarı ile aslında sosyal sitelerde tüketilen içerik miktarı arasındaki boşluk hızla artıyor ve yeni medya popüler hale geliyor, ancak okumak, dinlemek ve izlemek için mümkün olan çok yol var. İşte bu nedenle, 2017'de farklı bir içerik stratejisinin başarısı için sizi hazırlaması gerekir.

Oku - 2017'de insanlar, hızlı, sindirilebilir yollarla bilgi bulmak isteyecekler - eğer web sitenizde bir blogunuz varsa, oyunun başında kalıyorsunuz demektir. Sosyal medya kanallarınız aracılığıyla doğru bir şekilde tanıtılan değerli blog içeriği oluşturabiliyorsanız, kesinlikle ideal müşterinizi web sitenize çekmeye başlarsınız. Sonuçta, içeriği yazıyorsunuz ve mesajlaşmayı kontrol ediyorsunuz.

Bak - insan beynine iletilen bilgilerin% 90'ı görsel, büyülü zihinlerimiz görselleri metinden 60.000 kat daha hızlı işler. 2017'de sosyal medyada dikkat (ve gösterimler) kazanmak için hikayenizi anlatmak için etkileyici görseller oluşturmanız gerekecek. Bu, uzman bir grafik tasarımcısı olmaya ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmez (yetenekli bir profesyonelin teşvik edilmesine rağmen). Canva gibi siteler, amatörlerin eğlenceli, çekici ve eğlenceli sosyal grafikler oluşturmasına yardımcı olabilir.

İzle - Video, 2017'de sosyal medya başarısı için kritik öneme sahip olacak. Neredeyse her sosyal medya sitesi kendi video yeteneklerini yükseltti ve davayı takip etmelisiniz. Videoların ya üretmek için pahalı olması gerekmez. Eğlenceli bir an veya ürün videosu yakalamak, bir iPhone ile yapılabilir ve doğrudan seçtiğiniz platforma yüklenebilir. Video içeriği, istatistiksel olarak görüntülerden daha fazla etkileşime girer. 2017'de video kullanın.

Dinle - Podcast'lerin popülerliği 2016 yılında arttı ve muhtemelen büyümeye devam edecektir. Şu anda Amerikalıların% 17'sinin aylık podcast dinlediği tahmin ediliyor. 2017'de podcast'ler ile markanız için bir fırsat olabilir mi?

 

4. Özel bir Sosyal Medya Reklam Bütçesi tahsis edin

 

Gerçekten hedef kitleye ulaşmak ve sosyal medyadan bir işletme sonucu görmek için, ayrılmış bir sosyal medya reklam bütçesi tahsis etmeniz kesinlikle önerilir.

Önümüzdeki beş yıl içerisinde, sosyal medya reklamcılığının pazarlama bütçelerinin% 20'sinden fazlasını oluşturması bekleniyor. 2017, sosyal medyayı ciddiye almalı ve stratejik olarak kullanılmış bir bütçeyle yatırım yapmanız gereken yıl. Akıllıca kullanıldığında sosyal medya reklamcılık, en çok etkileşim kurdukları yerdeki hedef kitleye ulaşmanın en maliyet etkin en uygun yoludur.

Şu anda kullanabileceğiniz sosyal medya reklam harcamalarınız yoksa edin, aksi halde 2017'de geride kalabilirsiniz.

 

5. Mobil düşünün

 

İnsanların telefonlarını günde ortalama 150x oranında kontrol ettiği tahmin ediliyor biliyor muydunuz? İnsanlar cep telefonlarına çok bağımlı davrandılar; yapılan ankette,% 68'inin telefonları aslında bir bildirim almadıklarında titreşimleri algıladıklarını gösteriyor; insanlar kelimenin tam anlamıyla, titremelerini beyinleri sürekli olarak beklediğinden insanlar hayal ediyor.

Hepimiz mobil cihazlardan bağımlı olduğumuzdan, 2017'de sosyal medya stratejinizi mobil cihazlar için özelleştirmek mantıklı değil mi? Araştırmacıların% 33'ü bir mobil cihaz üzerinde araştırma yapıyor ve% 49'u süreç daha kolay olsaydı mobil cihazları üzerinden daha fazla satın alacaklarını söylüyordu. Tüketici yolculuğu artık doğrusal değil ve farklı cihazlar arasında gerçekleştiğinden, 2017 yılı içeriğimizi, sosyal reklamlarımızı ve web sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirdiğimiz yılı tamamlamalıyız. Sosyal medya zamanının% 80'i artık mobil cihazlarda harcanmaktadır, bu nedenle mobil medya stratejinizi optimize etmemek 2017'de büyük bir hata olabilir.