Başarılı Marka Süreci - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Başarılı Marka Süreci

Başarılı Marka Süreci

 

İster bir kurumsal pazarlamacı, girişimci veya işletme sahibi olun, bir noktada büyük olasılıkla bir şirketin yeniden markalanması projesini yönetmekle görevlendirilirsiniz. Bu büyük bir girişimdir ve çoğu zaman pazarlamacıları gece tutar.

 

Kurumsal markanız yalnızca bir logo, renk paleti veya grafik öğesinin ötesine geçer. Şirketinizin temsil ettiği şeyin özü ve müşterilerinize neler sunduğudur. Sizi gürültülü bir pazarda ve alıcılarınızın sizi nasıl algıladıklarını belirleyen şey budur. Markanız bir deneyimdir ve yaptığınız her şeye nüfuz etmelidir. Yeniden markalaşma sürecinin başarısının sorumlularının kafasında korkuya neden olabileceğini merak etmeyin .

 

Başarılı Rebrand Stratejileri

 

Müşterilerimizle çalışırken, yeniden markalaştırma zamanında sorması gereken bazı temel sorular ve projeyi başarıyla tamamlamak için onlarla birlikte attığımız adımlar vardır. Dahili bir yaratıcı ekiple çalışıyorsanız, bu yeniden pazarlama süreci neredeyse aynı olmalıdır. 

 

Alıcı kimliğinizi anlayın

 

Kuruluşunuzun alıcı kişiliklerini henüz tanımlamadıysanız, şimdi zamanı. Bu, hedef alıcıların kimliğini belirlemek ve davranışlarını ve motivasyonlarını anlamak için kritik bir adımdır. Bu egzersiz, markanızı, pazarlamacılığınızı, satışlarınızı, müşteri servisinizi tümüyle ilgilendiren işinizi yapabilir ve sağlamalıdır. Alıcı personas oluşturma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bu blog yazısı ve e-kitap sitesini ziyaret edin .

 

Örgütsel bir denetim yapın: kültür, misyon, vizyon ve hedefler

 

 Şirketinizin kültürünü anlayan ve belgeleyen, ne durduğunuzu ve hedeflerinizin ne kadar ön planda olduğunu yeniden marka projesi başlatılmadan önce, başarılı bir proje için daha iyi bir iz üzerinde olursunuz. Yeniden markanın neden yer alması gerektiği, nelerin işe yaramadığı ve arzulanan sonucun neyle ilgili olduğunu tartışmak için kuruluşunuzdaki çeşitli departmanlardan önemli paydaşları tanımlamak genellikle yararlıdır. Bu, projeyi başlattığınızda yaratıcı ekibinizi veya ajansınızı sağlamak için kritik bir bilgidir.

 

 Marka niteliklerinizi belirleyin

 

 Markanızın niteliklerini belirlemek, marka kişilik özelliklerini tanımlar. Bunu yapmak için kolay bir yol, kapsamlı bir sıfır listesi almak ve markanızın görüntülenme şeklini (önceki adımları düşünerek ve alıcıyla birlikte ne gibi tepki vereceğini) açıklayan ilk 5 ila 10'u belirlemektir. Bu, ister iç isterse bir ajans olsun, yaratıcı ekibinizle yapılması gereken bir alıştırmadır.

 

Marka avantajlarınızı belirleyin

 

 Markanızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin faydaları, alıcı için değer yaratmalıdır. İnsanları, ürünler değil, çözümler yoluyla doğrudur. Özellikler değil, fayda ve değer satın alırlar. Peki şirketiniz alıcıları için ne gibi sorunları çözüyor, son kullanıcıya hangi değeri veriyorsunuz? Bu avantajların belirlenmesi, markanızın genel özünü ve gösterdiği görüntüyü yönlendirmenize yardımcı olacaktır.