Dergi İçin Doğru Font Seçimi - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Dergi İçin Doğru Font Seçimi

Dergi İçin Doğru Font Seçimi

Dergi için seçimler çok büyük olmasına rağmen yayınınızı tasarlarken yalnızca birkaç yazı tipi kullanmanız gerekir. Font seçimi "Less is more" özellikle doğrudur. Birkaç yazıtipi ailesine yoğunlaşmak yararlıdır. Ağırlık aralığına (normal, koyu, siyah ...) ve genişliklere (genişletilmiş, yoğunlaştırılmış, sıkıştırılmış) sahip olan font ailelerini seçmelisiniz. Buna en iyi örnek, yoğunlaşan normalden uzamaya kadar pek çok stile sahip en geleneksel sans-serif Helvetica'dır. Her zaman Helvetica'yı seçmeniz gerekmiyor, ancak onu iyi çeşitleri olan bir yazı tipine örnek olarak belirtiyoruz.

 

 

Örneğin, tercih ettiğiniz türde yoğunlaştırılmış stil yoksa, yazı tipini manuel olarak yoğunlaştırmak için düzen yazılımınızı kullanmayın. Normal ağırlık fontu orijinal genişliğinin %75'ine yoğunlaştırdığınızda iyi görünmez. Ayrıca da genişletmeyin, böyle bir metin okumak zor olacak. Masaüstü yayıncılık bugün pek çok dergi birçok yazı tipi kullanıyor ancak bazılarının yalnızca alıntı metni için kullanıldığını fark edeceksiniz. Gövde metni ve başlıklar için tercihler her zaman birkaç yazı tipi ile sınırlıdır. Bazen bylines için slab serif yazı tipi kullanacaksınız. Farklı türdeki aileleri denemek için her zaman onları yazdırabilirsiniz, tercihen onları son eşleşen kullanılacak bir boyutta olacak şekilde sütunlara koyun. Hangi seçeneğin size en uygun olduğunu görmek için birkaç seçeneği karşılaştırın. Dünyanın önde gelen gazete tasarımcılarından Mario Garcia, uygun kombinasyonu seçmek için serif ve sans-serif'in en az üç yazı tipi kombinasyonunu seçmeniz gerektiğini belirtiyor.

 

Ayrıca, yayınınızda kullanılacak kağıt stoğunu da hesaba katmalısınız. Bugünün dergileri çoğunlukla ince kağıt üzerine basılır ve tür ve çizimlerin olası gösterimine dikkat etmelisiniz.Bazı serif yazı tiplerinin Bodoni veya Didot gibi daha küçük boyutlarda iyi bir şekilde basılmasına özen göstermelisiniz. Gerçekten ince serifleri çok parlak kağıda soluklaşmaya meyillidir.Seçtiğiniz yazı tipi seçtiğiniz sütun genişliği veya kağıt stoğu ile iyi çalışmazsa, başka bir tane seçin. Stil uğruna okunabilirliği ve kullanılabilirliği feda etmemelisiniz ve sonunda, düşündüğünüz gibi iyi görünmeyecektir.