Düzenli Kontrol Etmeniz Gereken E-ticaret Metrikleri - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Düzenli Kontrol Etmeniz Gereken E-ticaret Metrikleri

Düzenli Kontrol Etmeniz Gereken E-ticaret Metrikleri

E-ticaret siteniz varsa rakamların ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Düzenli kontrol etmeniz gereken onlarca metrik var ancak biz sizlere en önemli bulduğumuz eticaret metriklerini anlatacağız.

 

Eticaret Dönüşüm Oranı

 

 

E-ticaret dönüşüm oranı e-ticaret metriklerinin ilk adımıdır. Gerek ölçümlemedeki kolaylık, gerekse kolay anlaşılabilir olmasından ötürü e-ticaret dönüşüm oranı oldukça önemlidir.

 

 

 

 

E-ticaret dönüşüm oranı, web sitenize gelen kullanıcı sayısının satın alma eylemine bölünmesi ile elde edilir. (Yani sitenize 100 kişi giriş yapıyor, 2 kişi satın alma gerçekleştiriyorsa bu oran %2'dir.)Bu metriği en değerli yapan şey, yayınladığınız reklamlar ve SEO hizmeti almanız ile yapacağınız çalışmalardır. UX geliştirmelerinin sonuçlarını rahatlıkla inceleyip, analiz edebilmenizdir.Yani burada önemli olan bu metriği doğru ölçümleyebilmenizdir.

 

 

Sepet Terketme Oranı


Sepet terketme oranı, e-ticaret dönüşüm oranı ile oldukça ilişkili bir metrik. Aşağıdaki 4 adımlık süreç sepet terketme oranın oluşmasına neden olacaktır:

 

 

* Kullanıcı web sitenize geldi

* Ürün sayfanızı tıkladı

* Bir ürünü sepete attı

* Satın alma işlemini tamamlamadan gitti

Para kazanamadığınız bu işlem e-ticaret sahiplerinin korkulu rüyasıdır.

 

 

 

Ortalama Sipariş Tutarı

 

 

E-ticarette kullanılan bir diğer metrik ise ortalama sipariş tutarı. Dönüşüm oranı sitenize gelenlerin satın alma oranını verirken, ortalama sipariş tutarı bir kullanıcının ziyaret sırasında ne kadar ödeme yaptığını göstermektedir.

 

 

 

 

Müşteri Yaşam Boyu Değeri

 

 

Şimdi de karşınızda en karmaşık metrik: Müşteri yaşam boyu değeri. Bu metriği karmaşık yapan şey, ortalama sipariş tutarı ile olan ilişkisinin net olarak bağdaştırılamamasıdır.

 

 

 

 

Konuyu özetlemek gerekirse, eğer bir e-ticaret siteniz varsa; Ölçümleme ve sonuca göre aksiyon alabilme konularında çok iyi olmanız gerekir. Hatta ölçümleyemiyorsunuz reklam vermemenizi öneririz.