Etkili Web Tasarımın İlkeleri - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Etkili Web Tasarımın İlkeleri

Etkili Web Tasarımın İlkeleri

Etkili web tasarımı, güzellik, gözlemcinin gözünde ifadesi gibi, web sitesinin kullanıcıları tarafından değerlendirilir. Bir web sitesinin kullanılabilirliğini etkileyen birçok faktör vardır ve sadece formdan değil, ne kadar iyi göründüğünden değil, aynı zamanda işlevselliğinden (kullanımı ne kadar kolay) ilgilidir.

 

AMAÇ

 

İyi web tasarımı her zaman kullanıcının ihtiyaçlarını karşılar. Web ziyaretçileriniz bilgi, eğlence, bazı etkileşim türleri web sitenizin her sayfasında açık bir amacı olması ve mümkün olan en etkili şekilde web sitenizin kullanıcılarına özel bir gereksinimi yerine getirmesi gerekir.

 

İLETİŞİM

 

Web üzerindeki insanlar hızlı bir şekilde bilgi istemeye eğilimlidir. Bu nedenle net bir şekilde iletişim kurmanız ve bilgilerinizin okunması ve sindirilmesi kolay olmanız önemlidir. Web tasarımınıza dahil etmeniz gereken bazı etkili taktikler şunları içerir: Başlıkları ve alt başlıkları kullanarak bilgi organize etmek, uzun sıkıcı cümleler yerine nokta atışı cümleler kullanılmalıdır.

 

YAZI ŞEKİLLERİ

 

Genel olarak, Arial ve Verdana gibi Sans Serif fontlar çevrimiçi olarak okunması daha kolaydır (Sans Serif fontları dekoratif kaplamaları olmayan çağdaş görünümlü fontlardır). Çevrimiçi kolay okunurken ideal yazı tipi boyutu 16px'dir ve tasarımınızı aerodinamik kılmak için maksimum 3 nokta boyutunda en fazla 3 yazı tipi stiline sahiptir.

 

RENKLER

 

İyi düşünülmüş bir renk paleti kullanıcı deneyimini geliştirmek için uzun bir yol kat edebilir. Tamamlayıcı renkler denge ve uyum yaratır. Metin ve arka plan için zıt renkler kullanmak, okumayı gözünüzde kolaylaştıracaktır. Canlı renkler duygu yaratır ve dikkatli kullanılmalıdır (örneğin düğmeler ve eylemler çağrısı için). Son olarak, beyaz boşluk / negatif boşluk web sitenize modern ve düzenli bir görünüm vermek açısından çok etkilidir.

 

GÖRÜNTÜLER

 

Bir resim bin kelimeden konuşabilir ve web siteniz için doğru resimleri seçmek, marka konumlandırmada ve hedef kitlenizle bağlantı kurmada yardımcı olabilir. Elden yüksek kaliteli profesyonel fotoğraflarınız yoksa, web sitenizin görünümünü kaldırmak için hazır fotoğraflar satın almayı düşünün. Ayrıca enformasyon, video ve grafikleri kullanmayı düşünün; bunlar, en iyi yazılı metinden bile çok daha etkili olabilir.

 

GEZİNME

 

Gezinme, insanların harekete geçip web sitenizde dolaşmalarının ne kadar kolay olduğu ile ilgilidir. Etkili gezinme için bazı taktikler arasında, ekmek kırıntıları kullanan, tıklanabilir düğmeleri tasarlayan ve kullanıcıların aradıkları bilgileri üç tıklama içinde bulabilecekleri anlamına gelen "üç tıklama kuralı" nın ardından mantıklı bir sayfa hiyerarşisi vardır.

 

IZGARAYA DAYALI DÜZEN

 

Web sayfanıza içeriği rasgele yerleştirmek dağınıklığı, gelişi güzel bir görünüme neden olabilir. Izgara tabanlı içeriği düzenlenmiş, dengelenmiş bölümlere, sütunlara ve kutulara yerleştirerek daha iyi görünen bir web sitesi tasarımı oluşturabilirsiniz.

 

YÜKLEME SÜRESİ

 

Herkes, yavaş yüklenen bir web sitesinden nefret eder. Sayfa yükleme sürelerini daha etkili kılmak için ipuçları, resim boyutlarını (boyut ve ölçek) optimize etmek, kodu merkezi bir CSS veya JavaScript dosyasına birleştirmek (HTML isteklerini azaltır) ve HTML, CSS, JavaScript'i (yükleme sürelerini hızlandırmak için sıkıştırılmış halde) azaltmaktır.

 

MOBİL DOSTU

 

Birden fazla ekran boyutuna sahip birden fazla cihazdan web sitelerine erişmek artık normal bir durum. Dolayısıyla, web tasarımın mobile uygun olup olmadığını değerlendirmek önemlidir. Web siteniz mobil cihazlara uygun değilse, bunu duyarlı bir düzen içinde yeniden oluşturabilirsiniz (bu web sitenizin farklı ekran genişliklerine göre ayarlanacağı anlamına gelir) veya özel bir mobil site (mobil kullanıcılar için özel olarak optimize edilmiş ayrı bir web sitesi) oluşturabilirsiniz.