Görsel Tasarım Nedir? - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Görsel Tasarım Nedir?

Görsel Tasarım Nedir?

Görsel tasarım, resimlerin, fotoğrafların, tipografinin, alanın, düzenlerin ve rengin ürünlerin kullanılabilirliği üzerine ve estetik üzerine etkilerini göz önüne alarak kullanıcı deneyimini şekillendirmeyi ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Tasarımcılara bunu başarmak için görsel tasarım, birlik, Gestalt özellikleri, alan, hiyerarşi, denge, kontrast, ölçek, baskınlık ve benzerlik gibi çeşitli ilkeleri ele alır.

Bir alan olarak görsel tasarım hem kullanıcı arabirimi (UI) tasarımından hem de grafik tasarımdan büyüdü. Bu nedenle, stratejik olarak görüntüleri, renkleri, yazı tiplerini ve diğer öğeleri uygulayarak bir ürünün ve ilgili materyallerin estetiğine odaklanır. Başarılı görsel tasarım, içeriğin sayfanın veya işlevin merkezinde kalmasını ve kullanıcıların ilgisini çekerek ve ürüne dolayısıyla markaya olan güvenini ve ilgisini artırmaya yardımcı olarak geliştirmesini sağlar. Görsel tasarım dünyasında, kırmızı renklerin kültürel yorumlarındaki farklılıklardan boşlukların doğru kullanımına, mavi arka planlara karşı kırmızı unsurların ayarlanması gibi evrensel tabulara kadar değişen tasarımcılar için akılda tutulması gereken çok sayıda sorun bulunmaktadır. Estetik açıdan hoşnut, başarılı bir eserin üretiminin zengin ve uzun bir tarihe dayanır.

 

Tasarımcılar, görsel tasarım ilkelerine hitap edecek görsel öğeleri nasıl oluşturacaklarını veya düzenleyebileceklerini göz önüne alarak, ürünün kullanımına ve amacına uygun kullanıcı yanıtlarını ve davranışlarını ortaya çıkarmak için kullanıcı deneyimini şekillendirebilirler. Dolayısıyla, bir ürünün estetiğinin göze çarpmayan, küçük ayrıntıları, kullanıcı deneyiminin tasarımında önemli bir rol oynayabilir.