Görsel Tasarım Öğeleri - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Görsel Tasarım Öğeleri

Görsel Tasarım Öğeleri

Görsel tasarım, bir ürünün genel estetiğini tutarlı hale getirmek ve oluşturmakla ilgilidir. Bir web sitesinin veya uygulamanın estetik stilini oluşturmak için, görsel tasarımın temel öğeleriyle çalışarak onları tasarım ilkelerine göre düzenleniyor. Bu unsurlar ve ilkeler birlikte görsel tasarımın yapı taşlarını oluşturur ve bunlarla ilgili kesin bir anlayış, herhangi bir ürünün görsel tasarımında çok önemlidir.

Her elemanın yakından incelenmesi, günlük işlerinizde bir tasarımcı olarak genellikle gerekli değildir. Tasarım ilkeleri öğeleri bir araya getirerek sayfaları ve uygulama ekranlarını en iyi şekilde oluşturmak çok önemli bir rol oynamaktadır. Nasıl birlik, gestalt, hiyerarşi, denge, kontrast, ölçek, baskınlık ve benzerlik kazanmayı öğrenmek sizi tekrar tekrar ödüllendirecektir.

 

Bu unsurlar, görsel tasarımcıların günlük işlerimizde kullandıkları temel araçlardır ve bunlarla ilgili temel bir anlayışa sahip olmak kesinlikle iş için bir ön şarttır. Çizgiler, iki noktayı birleştiren vuruşlar ve görsel tasarımın en temel unsurudur. Onları şekiller oluşturmak için kullanabiliriz ve bunları tekrarladığımızda, dokular oluşturan kalıplar oluşturabiliriz. Bir çizgi iki noktayı birbirine bağlar ve en basit tasarım öğesidir. Bu şekilde koyarsan, tasarım dünyasındaki tek boyutlu bir nesneden daha altına düşemezsin. Basit olmasına rağmen, çizgiler bir dizi ifade aktarmamıza izin veren çok çeşitli özelliklere sahip olabilir. Örneğin, çizgiler kalın veya ince, düz veya kavisli, düzgün genişliğe veya konikliğe sahip olabilir, geometrik olabilir. Şekiller, genellikle çizgilerle oluşturulmuş kendi başına kalan alanlardır. Bir şeklin iki boyutu vardır: uzunluk ve genişlik.