Kar Amacı Olmayan Web Siteleri - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Kar Amacı Olmayan Web Siteleri

Kar Amacı Olmayan Web Siteleri

Bütçe sınırlamaları kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve hayırsever kuruluşlar için yaygın olarak görülmektedir. Sonuç olarak, kuruluşlar genellikle etkin ve çekici bir web sitesine duyulan gereksinimden ödün verirler. Bununla birlikte, burada gösterilen web siteleri, kâr amacı gütmeyen web sitelerinin bazılarını temsil etmektedir.

Web sitesinde önceliğe sahip olan bu organizasyonlar, artan bağışlar, üye ve destekçilerin daha iyi katılımı, nedenleri için daha fazla görünürlük, farkındalık ve örgüt olayları için daha iyi tanıtım gibi faydaları görebilirler. Bütün bu şeyler etkili ve çekici bir web sitesi oluşturmak için zaman, çaba ve maliyet değerinde yapabilir.

 

Kar Amacı Gütmeyen Web Sitelerin Özellikleri

 

Kâr amacı gütmeyen kuruluşların ve yardım kuruluşlarının en iyi web sitelerini, verimli kılan özelliklerini inceleyin ve ilham alın.  Her kâr amacı gütmeyen kuruluş belirli bir amaç için var olmaktadır. Kuruluşa aşina olmayan web sitesi ziyaretçileri, siteyi ilk kez ziyaret ederken amacı hakkında hızlı bir şekilde fikir sahibi olmalı. İdeal olarak ana sayfa ziyaretçilere tek başına, kuruluşun ne yaptığı hakkında temel fikir verecektir. Web sitesine kişisel bir dokunuş eklemek için, kuruluş tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanan insanlar hakkında bilgi paylaşılmalıdır. Bazı durumlarda, belirli kişilerin adlandırıldığı veya gösterildiği ve hikayelerinin web sitesi ziyaretçileri ile paylaşıldığı durumlar olabilir. Diğer durumlarda, hizmet verilen dinleyiciler hakkında daha genel bilgiler olabilir, bazen sayı ve istatistikleri kullanarak organizasyonun etkisini gösterir.

 

Fotoğraflar hareketli olabilir ve kuruluşun etkisini göstermeye yardımcı olur. Birçok etkin kar amacı gütmeyen web sitesi, organizasyon tarafından yardım edilen kişilerin fotoğraflarını içerir; bu da kişisel bir dokunuş sağlar ve web sitesi ziyaretçilerinin bir bağlantı ve etki hissetmesini kolaylaştırır.

 

Hemen hemen her kar amacı gütmeyen organizasyon, insanların ve grupların katılımına büyük ölçüde bağımlıdır. Bu öncelikle gönüllü çalışma ve maddi bağışı içerir. Gönüllü fırsatlar açık bir şekilde listelenmelidir, böylece ilgilenen herkes göreve gelebilir. Mali katılım söz konusu olduğunda, çoğu kuruluş ziyaretçilerin çevrimiçi bağış yapmasını mümkün kılmaktadır. Potansiyel vericilere, mali hediyelerinin nasıl kullanılacağını da bildirmek için bilgi verilmelidir. Bazı kuruluşlar farklı projelerin ayrıntılarını sağlar ve bağışta bulunanlara nasıl katılımlarını seçmelerine izin verirler. Kuruluşun kimlere göre yardım ettiğini açıklamak için ayrıntılar verilmelidir. Kişilerin yardım için başvurabilecekleri iletişim bilgileri listelenmelidir.

 

Kuruluşun öyküsü, bazı web sitesi ziyaretçileri ve potansiyel bağışçılar için de önemlidir. En etkili kar amacı gütmeyen web siteleri, organizasyonun nasıl bir başarı hikayesi ya da büyüme öyküsü hakkında biyolojik ya da tarihin bir çeşit içermektedir.

 

Ayrıntılar

 

Çoğu kuruluş; bağış toplama, bilinçlendirme, katılımı teşvik etme ve hizmet için etkinlikler kullanır. Kuruluşun web sitesinde, yaklaşmakta olan etkinliklerle ilgili ayrıntılar listelenmelidir. Böylece insanlar, ilgilendikleri etkinliklere katılabilir.

 

Kalite Tasarımı

 

Genel olarak görsel çekiciliği ve kullanıcı deneyimini içeren kaliteli web tasarım sonucu, endüstriden bağımsız olarak web sitesinin etkisini en üst düzeye çıkaracak bir etkili yoldur. İyi tasarlanmış bazı organizasyon ve kar amacı gütmeyen kuruluşların web sitelerine göz atın.

 

Örnek Web Siteleri


Parkinson Araştırması için Michael J. Fox Vakfı

Michael J. Fox onun ünlü statüsünü sebebiyle farkındalık yaratmaya yardımcı olmak için kullanıyor.

Anasayfa, örgütlerin amacının yanı sıra etkilerini de açıkça belirtmektedir: "Tek, acil hedefimiz: Yaşamımızda Parkinson hastalığını ortadan kaldırmak. 2000 yılından bu yana, 450 milyon doların üzerinde araştırma yapmış bulunuyoruz. "

Birincil gezinme bölümündeki "Parkinsonları Anlama" bağlantısı, hastalığı tanımayan ziyaretçiler için çok fazla bilgi sağlar.

Ana sayfanın ortasındaki "Bağış", "Fundraise" ve "Katılım" bağlantıları, ziyaretçilerin katılımını sağlamak için harekete geçirici mesajlar ekleyin.


Davalar 

Bu sitenin genel tasarımı çok profesyonel görünüyor ve olumlu bir ilk izlenim bırakır.

Ana sayfada yaklaşan etkinliklerin listesi, yeni blog gönderileri ve özellikli medya yer almaktadır.

Gezinme menüsü ziyaretçilerin organizasyon ve amaçlarıyla ilgili bilgilere kolayca erişmelerini sağlar.

 


Dadaab Hikayeleri

Ana sayfadaki tam ekran video, mülteci kampını ve insanlara göstermek için harika bir yoldur.

Kamp ve kamp ömrü hakkında bilgi menüsünden kolayca bulunabilir.

Site mülteci kampında bol miktarda insan fotoğrafı içermektedir.