Kullanıcı Arayüz Tasarımı Kuralları - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Kullanıcı Arayüz Tasarımı Kuralları

Kullanıcı Arayüz Tasarımı Kuralları

En popüler ürünlerinden biri olan raster grafik editörü Adobe Photoshop, bu yönergeleri yansıtan iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü özelliklerini sergiliyor. Kendi tasarımlarınızın 10 kullanılabilir kurallarını kendi çalışmalarınıza dahil ederek, kullanışlılığını, kullanım kolaylığını ve kendi tasarımlarınızın arzulanabilirliğini geliştirmeye özendirmek için Adobe Photoshop'un bu kılavuzların her birini nasıl yansıttığını daha yakından inceleyeceğiz.

 

Sistem Durumunun Görünürlüğü

 

Photoshop, kullanıcıya hareketlerinin mümkün olduğunca neden yönlendirdiğini görsel olarak gösterecek şekilde programda neler olup bittiğini bilmesine izin vermekle mükemmel bir iş çıkarır. Örneğin, kullanıcılar Katmanlar paletinde katmanlar etrafında dolaştıklarında, katta fiziksel olarak sürüklenen olarak temsil edilen katmanı görsel olarak görebilirler.

 

Gerçek Dünya ile Sistem Eşleşmesi

 

Gerçek dünyayı taklit eden Photoshop'a ve hedef kullanıcıların anlayacağı sunumlara bir örnek, fotoğraf dünyasında veya basılı medyada kullanacağımız aynı ifadeyi yansıtmak için bilgi yapısını ve terminolojiyi tasarladıkları yerdir. RGB, Ton / Doygunluk / Parlaklık ve CMYK gibi tanıdık kavramlar ve terimler temsil etmek için kullanılır renk iken Dodge aracı ve yanık aracı mimikler fotoğraflar için geleneksel bir karanlık oda tekniği gibi çeşitli araçları.

 

Kullanıcı Kontrolü ve Özgürlük

 

Photoshop, kullanıcıların her aşamada kontrol sağlamasına çok iyi gelir. Kullanıcı bir görüntüyü değiştirdiğinde veya çeşitli sanatsal efektler eklediğinde, örneğin bir hata yaparsa hızlı ve kolay bir adım geriye alabiliyor.

 

Hata Önleme

 

Kullanıcıların hatalar yapmasını önlemek için, Photoshop, kullanıcıların elle tuttuğu görev için doğru aracı kullandıklarından emin olmalarına yardımcı olmak için üzerine gelindiğinde araçların kısa bir açıklaması veya etiketi sağlar.