Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarımı - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarımı

Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarımı

Logonuzun işi, işletmenizin neyle ilgili olduğunu anında iletmektir. Ancak, o anda çok fazla şey söylemeye kalkışırsanız, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerin mesajı alamayacakları veya yanlış mesajları alacakları olasıdır; yanlış bilgileri aşırı karmaşık bir logodan çekip alabilirsiniz.Müşterilerinizi logonuzla karıştırmaktan kaçınmanın yolu basit tutmaktır.

 

 

Peki, logonuzu nasıl basit tutarsınız?

 

Mesajınızı kafa karıştırmak yerine kitlenize ileten net, basit bir logo oluşturmak için birkaç kolay adım var.

 

1. Logonuzla basit anlattığınız marka öyküsünü koruyun ve çok fazla söylemeye çalışmayın.

Logonuz, işletmenizin markasının hikayesini anlatmalıdır.

·         İşletmenizin kişiliği,

·         Sunduğunuz hizmetlerin veya ürünlerin türü (ya yaptıklarınızdan bahsederek veya daha iyisi, müşterilerinize doldurabileceğiniz ihtiyacı veya çözebileceğiniz sorunu göstererek)

·         En çok kim yardım edebilir.

İşinizin hikayesini oluşturmak için muhtemelen bu bölümler hakkında söyleyecek çok şeyinizin olduğunu göreceksiniz. Ve ayrıntılar muhtemelen karmaşık ve ilgilenilecek.

Bu nedenle, bir logo oluşturmaktaki bir sonraki adım, hikayenizi alıp, potansiyel müşteriniz olan izleyicinin logonuzda görmesini istediğiniz bir ya da iki ana fikire geri getirmektir.

Bu basitleştirilmiş hikaye, logonuzun basit bir şekilde tasarlanabilmesini sağlamanın anahtarıdır. Karmaşık bir hikaye anlatmaya çalışıyorsanız, logo tasarımınızın muhtemelen her şeyi iletmek için karmaşık olması gerekir. Ancak hikayeniz basitse, logonuz da basit olabilir.

 

2. Logonuzun tasarımını basit tutun-simgeye çok fazla bilgi vermeyin.

Bir sürü görsel öğe içeren bir logo, görüntüleyenlerin bir anda tüm bilgileri asimile etmesine izin vermek için çok karmaşık görünebilir. Logo'yu olabildiğince net ve temiz hale getirmek için şekil, çizgi ve diğer tasarım öğelerinin sayısını en az seviyede tutun.

Eleman sayısının sınırlandırılması ve hepsinin birbirlerine aynı nispi detay seviyesinde tutulması, aynı zamanda ölçeklenebilir bir logonun ortaya çıkmasına neden olur. Çok fazla tasarım ayrıntısı eklerseniz, logo boyutunu küçülttüğünüzde, bazı tasarım öğeleri birbirini göremeyecek veya birbirinden ayırt etmek için  çok küçük olacak gibi görünüyor. Logonuzun tasarımını basitleştirmek ölçeklenebilir olmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

3. Simgeyi ve şirketinizin adını ayrı tutun.

Şirketinizin adını logonuzdaki simgelerin üzerine kat ederseniz, şirketinizin adı okumak daha zor olabilir. Simgenin üstünde metin varsa, simgeyi görmek daha zor olur, ne demek olduğunu çok daha az kavrar. Bu iki öğeyi birbirinden ayırmak, onları okumayı ve anlamayı kolaylaştıracaktır.

Bu üç basit tavsiyeyi izleyerek, onu basit kılan bir logo oluşturmanıza yardımcı olabilir ve müşterilerinizle karıştırmak yerine iletişim kurmaya yardımcı olur.