Müşteriler ve Arama Motorları İçin Web Sitesi - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Müşteriler ve Arama Motorları İçin Web Sitesi

Müşteriler ve Arama Motorları İçin Web Sitesi

İşletme sahipleri ve web tasarımcıları, web sitelerine hangi özellikleri ve içeriği eklemeleri gerektiğini belirlerken birçok farklı yöne çekilmektedir. Site renkleri, menü düğme tasarımları, animasyonlar, kopyalama ve mesajlaşma, kullanıcı akışı, arama motoru optimizasyonu, yazı tipleri, fotoğraflar ve video, sayfa performansı gibi değişkenler, genel bir tasarımın ve kullanıcı deneyiminin bir araya gelmesinde rol oynar.

 

Bahsedilen değişkenlerden ve kesinlikle dışarıda bırakılan bazı şeyler var.  SEO'nun çoğu işletme ağırlıklı olarak endüstrisi için arama sonuçlarının en üstünde olmak istiyor. Arama motorları için tasarım yapmak, sitenizi tarayan ve SERP'lerdeki sıralamaları (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) belirleyen robotları rahatlatmak için çok fazla kullanıcı deneyiminden fedakarlık yapmak anlamına gelebilir. Bu da, ziyaretçilerin sitenizde daha az vakit geçirmesine veya bir yol açma formu göndermek gibi bir işlem gerçekleştirmeden siteyi terk etmesine neden olacaktır.

 

İronik olarak, Google gibi arama motorları, web sitenizin sıralamaya değer olup olmadığını belirlemek için oturum süresi, hemen çıkma oranı ve oturum başına ortalama sayfa sayısı gibi metrikleri hesaba katar. Web sitenizi müşteri göz önünde bulundurarak tasarlamalısınız.

 


 

KULLANICI DENEYIMI ILE BAŞLAYIN

 

Kendinize kullanıcı deneyimiyle ilgili birkaç sorular; müşterilerin sitemi neden ziyaret etmesini istiyorum? Onları doğrudan web sitemde satmaya mı çalışıyorum yoksa işyerimle iletişime geçmeye ya da bir bülten için kaydolmaya mı çalışıyorum? Belli bir sırada sitemdeki çeşitli web sayfalarını (örneğin ana sayfa, sayfa hakkında, hizmetler sayfası ve iletişim sayfası) ziyaret etmelerini ister miydiniz yoksa sadece okuyucuların blog makalelerini ziyaret etmesini mi istiyorsunuz?

Bu sorulara nasıl cevap vereceğiniz, kullanıcı akışınızı nasıl oluşturduğunuzu belirleyecektir. Kullanıcı yolculuğunun ilk sayfasından (yani Giriş sayfası) başlamak, daha sonra bir ziyaretçiyi nihai hedefe götüren (yani bir iletişim formu göndermek veya bir alışveriş yapmak) kullanıcı deneyimindeki sayfaları bağlamak istiyorsun.

 

Ziyaretçilerin sitenizde nasıl bir araya geldiğini belirledikten sonra, kopyanın veya site metninin, özlü ve bilgilendirici olan konuları, ziyaretçilerinizin sitenizde açılış yapmadan önce aradıkları anahtar kelimelerle içerdiğinden emin olmak istersiniz.

 

Web tasarım için tüm aşamalarında hatırlanması gereken en önemli şey, kullanıcıların sitenize giriş yaparken belirli bir şey arıyor olması, sitenizde çok uzun süre kalmamak zorunda kalmadan olabildiğince çabuk almak istemeleridir.  Siteniz belirli bir şey etrafında ortalanmış olmalı, böylece müşterilerin veya ziyaretçilerin doğru sitede hemen aradıklarını bileceklerdir. Başka bir deyişle, sitenizde bir eylem gerçekleştirme şansı yüksek.

 

Sitenizin istediğini aldığını öğrendikten sonra, ziyaretçilerin geldikleri öğeyi almasını kolaylaştırmalısınız. Bu, ziyaretçileri sonunda aradıklarında nereye gideceklerini bulmak için 5 farklı sayfaya gitmelerini veya sonra ne olduklarını bulmalarını sağlamaz. Bir başka deyişle, kurşun gömün! Bu, ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratmaktan vazgeçmekten, dolayısıyla sitenizden çıkmaktan ve hemen çıkma oranlarını veya çıkış yüzdelerini artırmaktan alıkoyuyor.