SaaS Arayüz Tasarımı - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
SaaS Arayüz Tasarımı

SaaS Arayüz Tasarımı

Web için bir SaaS ürünü tasarlamak kolay bir iş değil. Bu sadece bir fikri değil, nasıl olacağını ve hangi özellikleri destekleyeceğinizi açık bir plan gerektirir. SaaS web sitelerinde bazı genel eğilimleri blog yazımızda inceleyebilirsiniz. SaaS web sitelerini tasarlayan herkese fikir ve ilham verebileceğini umuyorum.

 

Navigasyon

 

Her önemli SaaS uygulamasının bazı büyük global navigasyona ihtiyacı vardır. Burası, tüm araçlarınıza, özelliklerine, grafiklerinize, verilerinize bağlantılar tutacağınız yerdir. Dikey gezinme menüsü içinde simgeler kullandıkları için “Hootsuite” gösterge tablosu sabit ve her zaman görüş açısından kalır, bu nedenle fazla çaba sarf etmeden kolayca yönetilebilir.

 

 

 

Tek dezavantajı, simgeler bir sayfanın ne yaptığını açıkça açıklamıyor olmasıdır. Böylece kullanıcılar, arayüzün nasıl çalıştığını öğrenene kadar simgelerden içeri tıklar. Bu, sayfada yerden tasarruf etmesi nedeniyle doğası gereği kötü değildir. Bu, yalnızca bu navigasyon stilini öğrenmek için biraz daha uzun sürebilecek bir SaaS uygulaması olduğu anlamına gelir.

 

 

Bu, kullanıcıların tüm sayfalara global olarak erişmesi için daha fazla alan sağlar ve çok kalabalık hissetmez. Proje bilgileri, kullanıcıların arabirim üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilmesi için açılır menüleri “açma-kapatma” gerekliliklerine sahiptir.Bu tasarımlardan hiçbiri mükemmel değil, ancak küresel bir navigasyona ne kadar girmesi gerektiğini sergiliyorlar.

 

Dinamik Sıralama Seçenekleri

 

Neredeyse her web uygulaması bir takım veri veya arama özelliğini içerir. Aranan verileri, alakalı bilgilere dayanarak sınırlandırabilirsiniz ve her ikisi de çok daha iyi çalışıyor. Bu nedenle,  dinamik sıralama bu sayfaların hepsi için bir zorunluluktur.

 

 

Dikey gezinme paneli, arama sonucu sayfalarını görüntülediğinizde yalnızca bu sıralama seçenekleri için kullanılır. Her sıralama seçeneği bir açılır menünün altında gizlidir, böylece istediğiniz sıralama seçeneklerini genişletebilir veya gizleyebilirsiniz. BuzzSumo'daki ekip, yeni bir ürün BloomBerry eklemek için bile uygulama dizilimini genişletiyor.

 

 

Üstteki yatay navigasyonun ilgili sayfalara bağlantılar içerdiği ve dikey navigasyonun sıralama ve özelleştirme için olduğu çok benzer bir arayüze sahiptir.Şu anda uygulama tam olarak beta aşamasındadır, bu yüzden tamamlanmamıştır.  

 

Görsel Verileri Temizle

 

SaaS uygulamalarından bazıları veri paylaşıyor ve bilgileri bir gösterge tablosuna koyuyor. Bu son derecede yardımcıdır ve insanların SaaS ürünleri ile başlaması için oluşturduğu başlıca nedenlerden biridir. Ürün fikriniz çok sayıda özel veri içeriyorsa, bu verileri açıkça görselleştiren bir tasarım isteyeceksiniz.

 

 

Sembrush  harika bir örnektir çünkü çok fazla veri var. Dizinlerinde baktığınız herhangi bir web sitesi için en az bir düzine farklı grafikler bulacaksınız. Trafik istatistikleri, anahtar kelime hacmi, rakip grafik, en iyi anahtar kelime performansı ve zengin snippet verileri bile görsellerle birlikte gelir.

 

Anahtar, SEMrush'ın bu grafikleri farklı sayfalara bölüştürmesi. Bir web sitesi için "genel" gösterge tablosu verileri ile doludur. Ancak arabirime daha da derinleştiğinizde, her sayfanın yalnızca konuyla alakalı görsel verileri (sıralamadaki artışlar, rakip araştırmaları, vb.) Gösteren fark edeceksiniz.

 

Bu, SEMrush'a çok yakın bir rakip, böylece paylaşacakları benzer veri türlerine sahipler. Ancak Ahrefs, geri bağlantılara ve bağlantı kalitesine odaklanır, böylece görseller öncelikle toplam geri bağlantılara, zamanla bağlantıların grafiklerine ve diğer ilgili metriklere odaklanır.

 

Arabirim Tasarımları

 

Kullanıcılar, erişimi kolay özelliklerle çalışan bir şeyler ister. Bu, arayüzü o kadar kullanılamaz hale getirmeniz gerektiğini ifade etmiyor. Daha ziyade, sayfayı mümkün olduğunca temiz tutarken dengelemek için bir denge hedeflemelisiniz. Kullanabileceğiniz bazı farklı teknikler var.

Yan ve üst gezinme menüleri

Tek sayfada birden fazla gösterge tablosu paneli

Her sayfada bölünmüş grafikler, çizelgeler ve simgeler

İçeriğin önemine göre alternatif metin boyutları

 

 

Başlangıçta bu yeni kullanıcıların başlaması için mücadele verebilecek durumda olabilir. Ancak ne kadar çok uygulamanın kullanıldığı o kadar kolay olur ve karışıklığın daha net olur. 

 

SaaS ürününüz bu teknik olduğunda, hepsine uymanın bir yolunu bulmanız gerçekten gereklidir. Hayır muhtemelen hoş olmayacaktır, ancak aynı zamanda siteyi kullanılabilir kılmak için kullanıcı etkileşimini teşvik etmenin daha iyi bir yolu da vardır.