Web Siteniz İçin Renk Seçimi - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Web Siteniz İçin Renk Seçimi

Web Siteniz İçin Renk Seçimi

Ziyaretçilerin web sitenizde ilk bakacakları yer görünümdür. Görünüm için gerekli etkiler kullanılan grafik,kodlama yapısı, tüm elementlerin bir biri ile uyumu,yazı tipleri ve tabii web sitenizin içeriğidir.

 

Web tasarım yaparken kullandığınız renkler sektöre,yaş grubuna, kitleye hitap ettiği bilinmelidir. Ayrıca kurumsal web tasarım için kurumsal kimlik bilgileri ve renklerine dikkat edilmeli ve buna bağlı renk tonları seçilmeli. Sonuç olarak sanal ortamda bir kurumu temsil ediyor.

 

Bir çok ayrıntılara yer verirken göz sağlıyla problemi olan ziyaretçilerin gözlerini yormayacak renk tonları seçimi yapılmalı. Örneğin lacivert arka planın üzerine kırmızı yazı veya fuşya  üzerine sarı yazı  bunun gibi seçimler tercih edilmemelidir. Renk körleri ve göz rahatsızlıkları düşünülerek kırmızı ve yeşil renkleri dikkatli kullanıma özen gösterilmelidir.

 

 

Renk Uyumu

Tasarladığınız web sitelerinizde tek bir ton kullanmak dışında 3 farklı ton kullanmalısınız.Doğru rengi ve uyumlu tonları bulabilmek için bize yardımcı olabilecek çeşitli coorscheme siteleri mevcut.

Bu siteler ile renk kodlarını HTML / CSS kodu olarak ve Photoshop paleti olarak alabiliyorsunuz. Böylece web tasarım yaparken hangi renkleri kullanmanız gerektiğini en başta rahatlıkla belirleyebiliyorsunuz.

 

·         Kırmızı : Heyecan ve aksiyon uyandırır

·         Sarı : İnsanlarda rahatlama sağlar

·         Mavi : Ciddiyet, özgürlük ve hoş görünüm için idealdir. En çok kullanılan seçimdir.

·         Turuncu : İnsanlarda sıcak bir izlenim oluşmasını sağlar

·         Beyaz : Sadeliği simgeler

·         Yeşil : Huzurun rengidir.

·         Siyah : Tutku ve gücü anlatır. İnternet sitelerinde oldukça güzel durur.