Web Sitesi Altbilgi Dizayn Etme - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Web Sitesi Altbilgi Dizayn Etme

Web Sitesi Altbilgi Dizayn Etme

Web tasarımcıları, bir web sitesi başlığının tasarımına çok fazla çaba sarf ettiler, ancak çoğu zaman, web sitesi altbilgisi, sonradan düşünülenden başka bir şey değildir. Başlığın ziyaretçilerinizle ilk izlenimi yaratacağı doğrudur. Ancak, genellikle etkileşimin gerçekleştiği alt bölümdedir. Bu bilgilerin önemli olmasının nedeni, bir web sitesi altbilgisini düzgün bir şekilde tasarladığınızda, web sitesi dönüşümlerinde bir artış görebilmenizdir. Chartbeat çalışması, angajmanların yüzde 66'sının katın altında olduğunu ortaya koymuştur. Bazı şirketler, altbilgilerini optimize ettiklerinde yüzde 50 daha fazla dönüşüm görüyorlar.

 

 

Altbilgi Nedir?

 

Genellikle "altbilgi" terimi, bir web sayfasının alt kısmındaki bilgileri ifade eder. Metnin geri kalanından ayrı olarak belirlenir ve sitenizin hemen hemen tümünde bulunan açılış sayfalarında görünür. Çoğu zaman, kullanıcı dostu olan ancak sayfanin herhangi bir yerinde rahatlikla uyusmayan temas veya site bilgilerini içerir .

Altbilgi Tarihi

 

Hangi web tasarımcısının ilk olarak altbilgiyi oluşturduğunu bilmemiz pek olası değildir ancak bunun ne zaman gerçekleşebileceğini tahmin edebiliriz. 1990'ların ortasında, web tasarımı dramatik bir değişim geçirdi. Önce, JavaScript'in ve daha sonra Flash'ın tanıtılması oldu. Kodlamadaki bu iki yenilik, web sayfalarının artık metin ve tablolarla sınırlı olmadığı anlamına geliyordu. Sonra birkaç yıl sonra, CSS'nin tanıtımı web tasarımının bütün görünümünü değiştirdi. Modern web sayfası yapısının (üstbilgi, gövde, altbilgi) geldiği dönem oldu. Yeni bin yıl dönünce, menüler ve gezinme üzerine gittikçe artan bir vurgu altbilgiyi daha da önemli hale getirdi.

 

Görsel olarak çekici bir Web Sitesi Altbilgisi Tasarlayın

 

Altbilginizin her türlü içerikte (neredeyse yakında göreceğiniz gibi) yakalayabilmesine rağmen, yine de görsel olarak çekici olması ve markanızı yansıtması gerekir. Tipografi ve renkler sitenizin geri kalanıyla eşleşmelidir ve stil boyunca tutarlı olmalıdır. Altbilgi tasarımınızı olabildiğince temiz tutmaya çalışın. Her ne kadar bu tür bir 'önemsiz çekmece' olarak işlev görebilirse de, birisine benzememelidir.

 

 

Bir Altbilgide Sık Verilen Elemanlar

 

Ancak, altbilgi içeriğiniz için belirlenmiş kurallar bulunmamakla birlikte, belirli öğeler altbilgi bölümünde en iyi şekilde görünüyor.

 

site navigasyonu

Yasal bilgi

İletişim bilgileri

Bülten ve Blog Kayıtları

SEO Bağlantıları

 

Büyük siteler için, alt sayfanıza tüm sayfalarınızın bir listesini yerleştirirseniz ziyaretçilerinize genellikle yardımcı olur. Bazı insanlar 'İçindekiler Tablosu' görünümünü bir sitede gezinmesine yardımcı olmak için tercih eder. Bu liste genellikle yalnızca uygun web sayfasına köprülenen metinlerdir. Bu tür site gezinme SEO ile de yardımcı olur.

 

Yasal bilgi

 

Çoğu kez, feragatnameler, telif hakkı bilgileri, bir Gizlilik Politikası veya Kullanım Şartları bağlantıları altbilgide yer almaktadır. Bir web sitesi altbilgisi tasarladığınızda, bu öğeleri ekleyebilirsiniz ve otomatik olarak tüm web sayfalarınızın altında görünecektir. Her sayfada otomatik olarak görünmesi hem uygun hem de uygun olabilir.

 

İletişim bilgileri

 

Genellikle telefon numaranız veya Kişi bağlantısı başlığınızda görünür ancak düşünün. Ziyaretçileriniz web sayfanızın altına kaydırdıklarında, artık iletişim bilgilerinizi göremezler . Bir web sitesi altbilgisi tasarladığınızda, ziyaretçilerinizin sizi tuttabilmesinin bir yolunu eklediğinizden emin olun. Bu bir adres, sosyal düğmeleriniz veya hatta bir Google haritası olabilir. Açıkça işaretlenmiş bir kontak düğmesi olması, potansiyel müşteri edinmeyi kolaylaştırır.

 

Bülten ve Blog Kayıtları

 

Bir altbilgi, haber bülteni kayıt gibi kurşun üreticilerini yerleştirmek için iyi bir yerdir . Blogunuza veya bir blog aboneliği kutusuna yapılan bağlantılar da dipnotta iyi çalışmaktadır. Sitenizi terk etmeden önce bu e-posta adresini aldığınızdan emin olmak istersiniz.

 

SEO Bağlantıları

 

Altbilginizi SEO amaçlı kullanmak için fırsatınızı kaçırmayın . Çoğu zaman, bir sitenin ana Gezinti Menüsüne sığmayan garip açılış sayfaları olacaktır. Bununla birlikte, altbilgiye bu sayfalara bağlantılar koyabilir ve Ana Sayfanıza önemli anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Alt bilginizi bir şeylerin olduğu bir yer olarak düşünün. Bu yüzden, her şeyi ve 'lavaboyu' içerebilir. Görsel açıdan çekici olduğu ve kullanıcıya açıkça yarar sağladığı sürece 'ne' koyduğu şey bu değil.

Altbilgi tasarımı, dönüşüm odaklı bir web sitesinin yalnızca bir öğesidir ve olası satış üretmeye odaklanan özel web tasarımı sunuyor. Kullanıcınızın deneyimini geliştiren ve web sitesi dönüşümünü artıran bir web sitesi altbilgisi tasarlamanıza yardımcı olduğumuzu gösterelim.