Web Tasarımı Projeleri için Tasarım Özeti Nasıl Yazılır? - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Web Tasarımı Projeleri için Tasarım Özeti Nasıl Yazılır?

Web Tasarımı Projeleri için Tasarım Özeti Nasıl Yazılır?

Bir tasarım özeti, yaklaşmakta olan tasarım projenizin kapsamını, ölçeğini ve temel ayrıntılarını belirlemenizi sağlayan bir proje yönetimi belgesidir. Doğru bilgi ile doldurulan tasarım özeti, en güçlü araçlarınızdan biri olma potansiyeline sahiptir. Tasarım kararlarını bilgilendirmek ve projenizin genel iş akışını etkili bir şekilde yönlendirmek için kullanılabilir; kavramadan tamamlanmaya.

Her tasarımcı ve kurum, külfikleri kendi yollarıyla ele alırken sizinkini bir projenin başlangıcında müşterinizle işbirliği içinde yaratırsanız en iyi sonucu alırsınız. Kısa bilgilerinizi bu şekilde çalışmak, amaç ve hedefleri açıklığa kavuşturmanıza, önemli paydaşlardan bilgi almanıza ve nihai olarak her iki tarafı nihai ürün için sorumlu tutmanıza olanak tanır.

 

Projelerinizde tasarım özetlerini kullanmanın birkaç diğer avantajı:

 

Tasarımcılara görsel tasarımın etkili bir şekilde oluşturulması için gerekli içgörü, geçmiş ve temelleri sağlar

Ekibinize müşterinin beklentilerini daha ayrıntılı bir şekilde sunar, onlara zevk vermek için ihtiyacınız olan her şeyi sunar

  • Projeyi zamanında ve bütçede tutarken bireysel katılımcıları takip etmeye yardımcı olur.
  • Müşteriye sürece katılım duygusu verir ve projenin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar.
  • Önceden tüm tasarım özelliklerini sunar.
  • Tasarım kısa metninizin projeniz tamamlandıktan sonra bile değeri vardır.

 

Özetler, üzerinde çalıştığınız projenin türüne ve çalıştığınız müşteriye bağlı olarak çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir. Size neyin dahil edileceğini anlamanız için, etkili bir tasarım özetinin çekirdek bölümleri burada.

 

 

Şirket profili
 

Külfetlerinizin her zaman müşterinizin işine genel bir bakış sunmasını sağlamalısınız. Bu, ekibinizin tüm üyelerinin, müşterinizin, markasının ve projenin yönünü veya başarısını etkileyebilecek tüm iç faktörleri bildiklerini garanti eder.

 

Bu bölümde yer alması gereken önemli unsurlar şunlardır:

 

·         İsim, sanayi, ürün gamı ​​vb. Dahil olmak üzere şirket bilgileri

·         Marka ayırıcı ve / veya benzersiz satış önerisi

·         Marka misyonu, vizyon, değerler ve mesajlaşma

·         Anahtar paydaşlar, katkıda bulunanlar ve iş dünyasındaki iletişim noktaları

·         Doğrudan ve dolaylı rakip listesi

Büyük müşterilerle çalışırken özellikle de projede nihai onay alan kuruluşun kim olduğunu resmi olarak kabul etmek faydalı olabilir.

 

Projeye Genel Bakış ve Hedef Kitle

 

Projeye genel bakış, mümkün olduğunca çok bağlam ve arka plan içeren projenin ayrıntılı bir açıklamasını yapmanız gereken yerdir. Müşterinizle toplantı yaparken başlangıçta soru sorarak bu bölümü formüle deneyin. Genel bakışınız, projenin kapsamını ve ölçeğini ve sunumlarını tanımlamalıdır. Hedefler, amacınıza ulaşmada kullanılan ayrıntılı yöntemleri vurgularken, hedefler projenizin temel amaçlarını yansıtır. Bir web sitesi oluşturmak veya yeniden tasarlamak için bazı hedef örnekleri ve bunların karşılık gelen hedefleri olabilir.  Tasarım kararlarınızı bilgilendirmenin bir başka yolu, müşterinizin web sitesinde etkileşim kuracak olan kullanıcıların sağlam bir anlayışını geliştirmektir. Şanslıysanız, müşteriniz zaten hedef kitleniz hakkında ilgili araştırmalarla donatılmış olacak ve sizinle paylaşmaya hazır olacaktır. Ancak, tüm işletme sahipleri bu bilgileri almaz. Bu durumda kendinizi bulursanız, iki seçeneğiniz vardır. Bu fırsatı, projeye katma değer olarak kullanıcı araştırma hizmetleri sunmak için kullanmayı deneyebilirsiniz.