Web Tasarımınızda Görsel Denge - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Web Tasarımınızda Görsel Denge

Web Tasarımınızda Görsel Denge

Denge tümüyle uyum içindir. Dolayısıyla, tutarlılık ve benzerlik duygusu ile hoşa giden bir şey gördüğünüzde, büyük olasılıkla dengeli bir kompozisyon gözlemleyebilirsiniz. Bu doğada bir nesne, bir resim, bir bina, bir fotoğraf ya da bir web sitesi olabilir.

 

Simetrik denge

 

Web sayfanızdaki veya web sitesindeki nesnelerin inanılmaz derecede şık görünmesini isterseniz bir web sitesini simetrik yapmanız gerekir. Bu efekt, benzer nesneleri merkez eksenin herhangi bir yanına yerleştirerek kolayca elde edilir. Bu aynı boyuttaki resimler, ızgaraya dayalı metin paragrafları veya eşleşen metne sahip bir fotoğraf aracılığıyla gösterilebilir. Web üzerinde birçok merkezli düzen kolayca bulabilir ve aslında, simetri göze en hoş tasarım türü olarak düşünülür. Böylece, insanlar rahatsız olmadan tasarımın bu tür yakından bakmak eğilimindedir.

 

 

Bununla birlikte, simetrik tasarım tasarlarken, sıfırdan yaratmak o kadar basit değildir. Bunu göz önüne alarak, bu tür tasarımlar oluşturmayı daha deneyimli hale getirene kadar düz bir renk şeması ve iyi bir beyaz alan kullanarak başlamak iyi olur. Bugünün web tasarımlarında daha sık kullanılır. Profesyonel tasarımcıların ulaşması zor olan temiz, mükemmel simetrik görünümlerle doludur. Nadir durumlarda, sofistike web kullanıcıları, simetrik tasarımlardan farklı bir şey istiyorlar; bu tasarım, asimetrik tasarımın göze girmesi için biraz daha zor.

 

Asimetrik denge

 

Asimetri herhangi bir tasarıma rahat bir ruh getirir. Bu grafik, web tasarım da sıklıkla kullanılan olsa da, görüntüleyenler için biraz daha doğal olmayan bir şey. Çoğu zaman, bileşimin ekseninden uzaktaki bir nesneye göre büyük arka plan fotoğraflarına sahip web sitelerini görürsünüz.

Birçok izleyici, tasarımın ana nesnesinin sola veya sağa (veya üst veya alta) kaydırıldığında özgün ve göz alıcı olduğunu bulmuştur. Asimetrik denge, renk ve şekil gibi ek parametreler gerektirir; bu nedenle, onu kullanmaya karar verirseniz, site ziyaretçilerinin karışıklığını önlemek için denemeye hazır olmalısınız.

 

Görsel olarak aşırı dengesiz görünen asimetrik tasarımların kesinlikle zaman ve yeri vardır. Ancak bu stil, yalnızca site görüntüleyicisine itiraz etmenin kesin olduğu durumlarda, az miktarda kullanılmalıdır. Asimetrik bir tasarımın izleyicilerin web sitenizi takip etmesi ve motivasyonu için motivasyon olarak kullanılabilecek son derece güçlü bir araç olduğunu unutmayın. Asimetrik görünüm ne olursa olsun, tüm tasarımın dengede tutulması önemlidir.

 

Yatay Denginlik

 

Bu denge türü muhtemelen web sitesi düzenleri için en tipiktir. Çoğu, soldan sağa doğru okunur ve web sayfalarının sol ve sağ taraflarında benzer veya eşit öğeleri gözlemlenmesi doğaldır. Tutucu bir kitleye sahip projeler için yatay olarak dengeli bir sayfa yapısı önerilir. Müşteriniz yaratıcılığa odaklanmamışsa, tasarımınız basit ve kısıtlı olmalıdır.

 

Dikey Denginlik

 

Dikey denge, tasarımın üst ve alt elemanları çok benzer olduğunda ortaya çıkar. Beyaz bir alan, hafif bir menü veya zengin çizgilerle zengin renklendirilmiş öğelerle dengeli bir görüntü dengelenebilir. Bu son derece basit bir çözüm, başlıkta bir yere yerleştirilen bir görüntü kaydırıcısına sahip projeler için harika. Ayrıca, aşağıdaki siteler gibi tipografi tabanlı tasarımlar için de iyi çalışır.